Choć łysienie dotyczy głównie mężczyzn, to również kobiety obawiają się tej choroby. Proces łysienia związany jest często z zaburzeniami funkcjonowania układu odpornościowego, czyli występowaniem chorób autoimmunologicznych czy nadmiernego stresu, ale ma też podłoże genetyczne czy związane jest z nadwrażliwością mieszków włosowych na DHT. Dziś podpowiemy, jak odróżnić łysienie od nadmiernego wypadania włosów. Dowiecie się też, jak je wzmacniać.
Czy proces łysienia może być odwracalny?
Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Łysienie jako takie spowodowane nadwrażliwością na DHT nie jest uleczalne, natomiast tzw. łysienie telogenowe związane ze stresem może być procesem odwracalnym. Tutaj kluczowe znaczenie ma właściwa pielęgnacja i wyeliminowanie czynnika stresogennego. Najczęściej jednak nie jest to takie proste, zwłaszcza gdy łysienie związane jest ze współistnieniem chorób autoimmunologicznych takich jak choćby toczeń czy choroba Hashimoto. Łysienie androgenowe u kobiet występuje stosunkowo rzadko i związane jest z zaburzeniami hormonalnymi poziomu estrogenu i androgenów. Rozpoczyna się później niż u mężczyzn, ale także nie jest całkowicie uleczalne. Można jednak stosować kosmetyki wzmacniające włosy i zawierające aminexil. Łysienie plackowate objawia się charakterystycznymi owalnymi obszarami nieowłosionymi. Najczęściej występuje na skutek stresu, ale w 10 do 20% przypadków związane jest z dziedziczeniem choroby. To stan zapalny w tym przypadku wywołuje powstawanie obszarów, gdzie nie rosną włosy i jego wyeliminowanie powoduje, że mogą rosnąć ponownie, zatem ten rodzaj łysienia uważany jest za wyleczalny. W leczeniu stosuje się miejscowe kremy, ale i leki doustne. Wspomagające działanie mają w tym przypadku dermokosmetyki.
Co wpływa na nadmierne wypadanie włosów?
Proces nadmiernego wypadania włosów związany jest z działaniem szkodliwych czynników zewnętrznych. Zalicza się do nich zanieczyszczenie powietrza, temperaturę, wilgotność, a przede wszystkim promieniowanie UV, które może przenikać do mieszków włosowych powodując degradację włosów w fazie wzrostu. Nadmierne wypadanie włosów może być związane także z ich nieprawidłową pielęgnacją. Należy w niej dążyć do równowagi PEH. Jeśli jest ona zaburzona, to może to powodować osłabienie włosów i ich nadmierne wypadanie. Zarówno nadmiar, jak i niedobór protein jest szkodliwy. Podobnie rzecz ma się z humektantami i emolientami, które mogą nadmiernie obciążać włosy, co także może powodować ich wypadanie i skrócenie fazy telogenowej. Warto przy tym podkreślić, że w ciągu dnia może wypadać nawet do 100 czy 150 włosów i nie jest to uznawane za nadmierne wypadanie.
Jak dbać o nadmiernie wypadające włosy?
Na pewno należy myć je regularnie, stosując kosmetyki dopasowane do ich potrzeb. Przed myciem trzeba pamiętać o dokładnym rozczesaniu włosów, aby po umyciu łatwo można było je stylizować i aby składniki kosmetyków mogły dobrze się wchłaniać. Aby nie obciążać włosów odżywki czy maski należy nakładać na długości włosów, z pominięciem tych tuż przy skórze głowy. Trzeba dokładnie spłukiwać odżywki, ale i pamiętać o ich trzymaniu na włosach przez zalecany czas, by substancje odżywcze mogły wniknąć w strukturę włosa. W przypadku nadmiernie wypadających włosów warto wybrać kosmetyki z niacynamidem, który pobudza produkcję kolagenu i elastyny odpowiedzialnych także za zdrową strukturę włosów. Istotne znaczenie mają proteiny, ale i kwas hialuronowy, który może wypełniać ubytki w strukturze włosów. W przypadku występującego łysienia należy stosować oczywiście szampony lecznicze.